Symbolika návrhů znaku a vlajky obce Zduchovice
První písemná zmínka o existenci osady se objevuje ve falzu ze 13. století, vydávající se za listinu Břetislava I. z roku 1045, jíž tento kníže daroval mj. tři poddané ve Zduchovicích břevnovským benediktýnům. V r. 1227 směnil tento klášter Zduchovice s králem Přemyslem Otakarem ll., jenž je připojil k panství hradu Kamýku. V r. 1569 přešlo kamýcké zboží do rukou Vojkovských z Milhostic, kteří si ve vsi záhy nato postavili renesanční tvrz (prokazatelně na ní pobýval Tristram Vojkovský, podle A. Sedláčka její stavebník). V r. 1579 došlo k připojení vesnice ke Starému Knínu a v r. 1636 se coby majetek Adama Leopolda Vratislava z Mitrovic staly samostatným statkem. Nejspíše právě on přebudoval starší rytířskou tvrz v jednoduchý raně barokní zámek, který pak od r. 1682 sloužil za sídlo i posledním majitelům, strahovským premonstrátům. Ti k objektu počátkem 18. století přistavěli kapli sv. Norberta.
Zmíněný, dosud stojící zduchovický zámek (v 19. století ještě stavebně upravovaný) je v současnosti nejvýznamnější pamětihodností obce, hodnotná je rovněž socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1735.
Místní část Žebrákov, kterou protéká řeka Vltava, je dnes spíše chatovou oblastí bez registrovaných památek.
Schválený návrh zduchovického obecního znaku představuje spojení symbolu někdejší tvrze (zeď s cimbuřím) s figurami převzatými z heraldiky významných historických majitelů obce ( pětihrotá, tzv. pohanská koruna z erbu Vratislavů z Mitrovic a heraldické lilie ze znaku strahovského kláštera). Také tinktury (tj. barvy) nebyly voleny nahodile, ale pochází z heraldiky výše uvedených majitelů. Modrá barva je navíc obecně barvou vody a proto opět symbolizuje řeku Vltavu. Hlavní znakové figury ze všech návrhů byly přeneseny i do návrhu obecní vlajky, respektující zásady zvyklosti a současné české vexilologické tvorby.